Cervikokraniálny syndróm

Cervikokraniálny syndróm - bolesti hlavy vyvolané alebo ovplyvnené z oblasti krčnej chrbtice. Tieto bolesti hlavy sú vyvolané dráždením lebečných  nervov. Dráždenie spôsobujú jednak stuhnuté svaly okolo krčnej chrbtice, ďalej nefyziologická poloha či náklon chrbtice v oblasti jej prechodu do lebky a tiež opuch mäkkých tkanív napr. ako reakcia na príliš aktívnu či nesprávne aplikovanú rehabilitáciu. Niekedy si aj sám pacient dobromyseľne (cvičením) namiesto zlepšenia svoj stav skôr zhorší.

Najčastejšie je postihnutá oblasť záhlavia. Bolesť sa zvýrazňuje pohybom hlavy a krčnej chrbtice. Okrem bolestí hlavy sa môže prejaviť závratmi, nevoľnosťou a prípadne i zvracaním.

Na vznik týchto ťažkostí má najčastejšie vplyv chronické nefyziologické zaťaženie krčnej chrbtice. Nedostatok telesnej aktivity (alebo i nadbytok jednostrannej záťaže). No na druhej strane ho môže vyvolať i nadmerné cvičenie. Často sa totiž objavuje aj u kulturistov alebo u laických no veľmi usilovných športovcov. Rizikovým faktorom aj u tých zdravých  jedincov je dlhodobá strnulá poloha krčnej chrbtice (kancelárska práca najmä v kombinácii s klimatizáciou alebo prievanom). Navyše určitá časť populácie je viac náchylná na tieto bolesti práve kvôli celoživotným funkčným poruchám v oblasti prechodu medzi krčnou chrbticou a lebkou.

 

  30 min  60 min 90 min 120 min
Cervikokraniálny syndróm        

 

Vstúpte s nami do sveta, kde objavíte súlad
pokojnej mysle a fyzickej úľavy